Upgrade z Joomly 4 na Joomlu 5
Právě jsem provedl úspěšně přechod z Joomly 4 na Joomlu 5 a rád bych řekl k tomu jen pár věcí, které byste měli vědět, abyste se vyhnuli zbytečným problémům. Z mého pohledu je vždy snazší udělat si zálohu a přeinstalovat celý redakční sytém. V tomto případě jsem to sice neudělal, ale pokud se jedná o malý web, doporučuji raději udělat kompletní přeinstalaci. Toto řešení je vhodné jen pro velké weby, u kterých není vhodné z důvodu úspory času použít čistou přeinstalaci.
Hodí se vždy programy zdarma?
Programy zdarma jsou dobrá věc, jak již píši v úvodu těchto stránek. Ovšem jsou případy kdy tyto programy nejsou dobré řešení, Například vaše dítě nebo vy potřebujete do práce word, excell, powerpoint atd. V tomto případě nedoporučuji stahovat nějakou alternativu zdarma, Ovladací rozhrání je jiné a po otevření v odlišném kancelařském balíčku muže vaše práce vypadat jinak a vaše dítě. Tím pádem si způsobíte více problémů než užitku.
Základní programy
Základní programy, které by měl obsahovat každý počítač nebo notebook. Tohle téma se může zdát některým lidem, zbytečné, ale často se i v dnešní době setkávám s lidmi, kteři mají v tomto dost velký zmatek a to i na místech, kde to potřebují k práci. Uvedu jeden příklad za všechny. Tak třeba distanční výuka v době covidu. Spousty rodičů a nejen jich se potýkalo s problémy něco otevřit či vyplnit ale i správně naskenovat domácí úkol aby byl čitelný, Ta to chyba byla i na straně učitelů...
Za co platím při tvorbě webu v redakčním systému, když je zdarma?
Jak bylo řečeno v předchozím článku. Nejpoužívanější redakční systémy jsou zdarma. Ovšem nejsou hned po instalaci na váš hosting připravené k používání. Jde jenom o holý web, kde nemáte vůbec nic. Maximálně nějakou jednoduchou stránku, která mnohdy ani vzdáleně nepřipomíná profesionální web, který by splnil vaše představy o tom jak vaše stránky mají vypadat, jediné co máte, je po přihlášení do administrace uživatelsky přátelského rozhraní.
Číst dál: Za co platím při tvorbě webu v redakčním systému, když je zdarma?
Redakční systémy v kostce
Co jsou redakční systémy?
Redakční systémy nalezneme také pod zkratkou CMS (Content Management System). Slouží hlavně pro snadnou a rychlou tvorbu webu. Ale hlavně pro jednoduché přidání článků (bez potřeby programátora a znalostí kódů) v jednoduchých textových editorech, mnohdy připomínající MS Word. CMS je vlastně webová aplikace, kterou nahrajete na váš hosting a potom pomocí webového prohlížeče nainstalujete.